В Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас успешно приложиха новаторска технология за лечение на диабетно стъпало с помощта на изкуствен интелект, предава кореспондентът на БГНЕС от морския град.
Радка Янкова, 63-годишна пациентка от Камено, е сред първите, които се подлагат на иновативното лечение. Тя страда от диабет вече 20 години и има усложнение от типа диабетно стъпало – състояние, което често води до тежки увреждания. Левият крак на жената е бил сериозно засегнат, с риск от ампутация.
„От юни месец имах силни болки, кракът ми беше подут, а отдолу имаше малка топка“, споделя Радка. След новаторската процедура, при която се използва специално създаден пластир, резултатите се подобряват само пет дни по-късно.
Методът включва извличане на мастна тъкан, обработката ѝ и създаване на пластир чрез високотехнологичен принтер.
„С помощта на изкуствен интелект заснемаме раната, въвеждаме данните и апаратурата отпечатва мазнината, така че тя да пасне перфектно“, обясни пред БГНЕС д-р Майя Стоянова от Клиниката по съдова хирургия към УМБАЛ Бургас.
Пластирът подобрява регенеративните процеси на организма и помага за оздравяването на рани.
Методът, който беше представен на научен форум, е пилотно въведен в три града в България. Южнокорейската технология дава обещаващи резултати – 87% от пациентите успяват да избегнат усложненията. Засега обаче достъпът до нея в България е възможен само по време на демонстрации, тъй като нужната апаратура все още не е масова у нас.