Етнографът Димка Илиева е част от екипа, който работи по преиздаването на том ІІІ от книгата „Опит за история на град Сливен” на д-р Симеон Табаков. Третият том от най-сливенската книга излиза от печат на 18 юли. Официалното представяне ще се състои на 23 юли в Етнографски комплекс „Хаджиданчови къщи”.
– Г-жо Илиева, вие сте част от екипа, който подготви преиздаването на том 3 от книгата „Опит за история на град Сливен” на д-р Симеон Табаков. Каква беше вашата роля в процеса на подготовка на книгата?
– Приех да работя по бележките на втората част на книгата, така наречената етнографска част, озаглавена „Народен бит”, защото 20 години съм работила в Регионален исторически музей – Сливен, в отдел „Етнография”. Мога да кажа, че тази материя не е чиста етнография, не е и чиста история. Четейки том ІІІ от Опита, човек е респектиран от многото езици, които Симеон Табаков владее перфектно, от масива от западноевропейска литература, с който той се е запознал, с разностранните му интереси, с правилните за времето си изводи и оценки които е направил. Това още веднъж доказва, че Табаков е енциклопедист от голям мащаб, а този голям проект, който той осъществява за няколко години, е един интердисциплинарен проект.
– Какво съдържа етнографската част от книгата?
– Тази част започва с външните черти на сливенци, с техните антропологически особености. В моята част Табаков е ползвал по-малко чужди материали и това е естествено, защото става дума за местни знания. Специално за антропологията е чел западни издания, тъй като по онова време, когато пише своя Опит за история, все още няма задълбочено българско изследване за антропологическите черти на българина. Има такова изследване, което обхваща края на 19 век и началото на 20 век, но не зная по какви причини проф. Ватев го издава едва през 1939 година. Това идва да покаже, че Табаков наистина е чел доста, знаел е за какво става въпрос, осланял се е на личните си наблюдения и се е придържал към „златната среда” за цвета на очите, за цвета на косата, височината на хората. Следващите страници той посвещава на народопсихологията на гражданите на Сливен, на най-специфичните черти от характера им, на календарно-празничната обредна система и народната вяра, на здравеопазването през Възраждането, на климатичните характеристика на града, на архитектурните му особености, на традиционните храна и покъщнина, на предсватбените и сватбени семейни обреди и практики, на особеностите на сливенският стан и тъкачни техники, на сливенския говор, на циганското население, малко разпокъсано е представена и народната метеорология, поместил е подробен материал от народни песни, както за хайдушкото движение, така и песни от битов характер. Накрая дава много ценни сведения за облеклото на сливенци от най-старо време до началото на ХХ век. Прави впечатление, че много коректно е цитирал източниците си – много коректно е вписал трите имена на народните певици, на колко години са и т.н., така, както днес един специалист би го направил. Изобщо това е човек на науката в истинския смисъл на думата.
Книгата се издава с помощта на Общински фонд „Култура”, който отпусна 2500 лв. за преиздаването на книгата. Това позволи луксозното издание да бъде реализирано на минимална цена. За набирането на останалата част от нужните за отпечатването средства, сдружението бе подготвило специални ваучери на стойност 15 лв. Всеки, купил ваучер, ще получи книгата веднага след нейното отпечатване – 18 юли 2018 г. Купилите ваучери до 3 юли вече са вписани в специален регистър на спомоществователите. Ваучери все още могат да се купят от галерия „Седем” на ул. „Ген. Столипин” № 26.
Над 200 души отделиха от личните си средства за подпомагане издаването на луксозното издание и купиха ваучери. Отделно от това постъпиха и няколко дарения от родолюбиви сливенци.
Инициативата е подкрепена от фондация „Обществен дарителски фонд – Сливен”, гарантирана е от Управителния съвет на сдружение „Войводите на Сливен”, и е под финансовия надзор на счетоводител и нотариус.