close
България

Здравно-консултативният център за майчино и детско здраве към болницата предлага безплатни услуги

mbal-sliven
В изпълнение на Националната програма за подобряване на майчиното и детско здраве 2021-2030 г. и Плана за действие за периода 2024-2026 г., в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ – Сливен”, функционира Здравно-консултативен център.
От услугите на центъра, които са напълно безплатни, могат да се възползват родилки и бременни жени с патология на бременността, деца с увреждания и с хронични заболявания, недоносени деца, както и техните родители.
В центъра се извършват:
Информационни, логистични и координационни дейности за деца с увреждания и с хронични заболявания, родилки и бременни с патология на бременността в хода на тяхното болнично лечение и/или амбулаторно проследяване и лечение;
психологическо консултиране и подкрепа на деца с увреждания, с хронични заболявания, недоносени деца и техните родители, бременни и родилки, хоспитализирани в болницата; специализирани консултации от медицински и немедицински специалисти (лекари, психолог и социален работник) на деца с увреждания, деца с хронични заболявания и недоносени деца, по искане от личния лекар на детето или от лекар-специалист от извънболничната помощ, наблюдаващ детето, след изчерпване на диагностично-терапевтичните възможности в извънболничната помощ за дейностите в обхвата на задължителното здравно осигуряване; специализирани консултации на бременни жени с патология на бременността и при заболявания възникнали по време на бременността, в т.ч. допълнителен преглед от специалист по АГ, (освен прегледа по реда на чл. 7, ал.2, т.1 от Наредба № 26/14.06.2007г.), по искане от личния лекар или от лекар-специалист от извънболничната помощ;
осъществяване на допълнителни консултации от лекари – специалисти по акушерство и гинекология, за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени по искане от личните лекари;
информация за извършване на безплатни генетични изследвания на бременни жени, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване; по преценка на специалистите, се извършват и домашни посещения и медицинска рехабилитация на недоносени деца до 1 година и на деца с увреждания и хронични заболявания.
В МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ АД гр.Сливен на всички новородени се провежда слухов скрининг.
Здравно-консултативният център за майчино и детско здраве се намира в Административния блок на болницата, ул. „Христо Ботев“ №1, етаж 2-ри и в него работят:
координатор – Евелина Модева;
психолог – Евелина Модева;
социален работник – Светла Генова;
Запитвания и заявки за консултативни прегледи се приемат всеки работен ден от 7:30 до 12:30 часа и от 13:30 до 16:00 часа на електронен адрес: zdravencentar@mbalsliven.org и на телефон 044 611 815.>
Работно време на центъра
Координатор от 7.30 ч. – 16.00 ч.
Консултации със специалист
Психолог – от 7.30 ч. – 16.00 ч.
Лекар специалист – от 11.00 ч. – 13.30 ч.
Социален работник – от 7.30 ч. – 16.00 ч.
Насочване на пациенти към Центъра се осъществява от лекар, след изчерпване на диагностично-терапевтичните възможности в извънболничната помощ за дейностите в обхвата на задължителното здравно осигуряване. Насочващият лекар следва да предостави информация и документирано становище за осъществените от него дейности, резултатите от проведените изследвания, консултации и лечение и причините поради, които насочва пациента към здравно-консултативния център. В случаите, когато пациенти/техните законни представители се обърнат самостоятелно към центъра, те ще бъдат информирани за реда и условията за прием в центъра.
При установяване на необходимост от допълнителни консултации, изследвания или лечение в друго лечебно заведение, специалистите в Здравно-консултативния център ще информират пациента/неговите законни представители за реда за осъществяване на необходимите медицински дейности /прегледи, изследвания, консултации и др./ и конкретни лечебни заведения, в които могат да бъдат осъществени високо специализирани медицински дейности; при съгласие на пациента/неговите законни представители, ще организират насочването му за консултация/диагностика/лечение в друго подходящо лечебно заведение, в т.ч. към разкритите по Националната програма за подобряване на майчиното и детско здраве специализирани комисии към университетските болници.
Повече информация за „Национална програма за подобряване на майчиното и детското здраве 2021 – 2030 г.“ на адрес: