„ВиК“ – Сливен започва работа по проект за подобряване качеството на работните места, финансиран от Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. На пресконференцията в пресклуба на БТА в Сливен стана ясно, че проектът се реализира по процедурата за добри и безопасни условия на труд. При представянето на проекта, неговият ръководител Марин Тенев посочи, че, от общата му стойност от над 360 500 лв., 80 на сто е безвъзмездна финансова помощ от Европейския социален фонд – 288 500 лева. Националното финансиране е 43 270 лв., а собственото съфинансиране – 72 117 лв.
Подобряване на работната среда чрез осигуряване на по-добри и безопасни условия на работа и внедряване на гъвкави форми за по-ефективна организация на труд е идеята на проекта. Основните дейности са свързани с усъвършенстване системата за управление на човешките ресурси във „ВиК“ – Сливен, внедряване на колективни мерки за защита и въвеждане на полезни практики за удължаване на професионалния живот на по-възрастните работници и служители над 54 години. Целта е намаляване на трудовия травматизъм, професионалните болести и отсъствията по болест, ограничаване на общата и професионалната заболеваемост и трайно намалената работоспособност. Предвидени са 7 тематични обучения на В и К служителите, за запознаване със специфичните рискове за тяхното здраве, превенция на рисковете при експлоатация и поддържане на водоснабдителни и канализационни системи и при работа с химични агенти, срещу стреса и негативните психологически фактори. Срокът за изпълнение на проекта е 15 месеца. Основните дейности трябва да приключат през септември 2018 година. В резултат се очаква да се повиши качеството и производителността на труда в дружеството.
Дейностите по проекта включват обезопасяване на обекти с неблагоприятен микроклимат и осигуряване на помещения за хранене и почивка, съобразени със специфичните условия на труд. След оценка на риска на работното място, ще бъдат закупени специализирано работно облекло, лични предпазни средства от по-висок клас и средства за колективна защита, за работа в помпени станции, камери на водоеми, шахти, резервоари, кладенци, тръбопроводи, колектори, в изкопи за отстраняване на аварии по водопроводната и канализационната мрежа. Ще се контролира безопасността при работа с електрически ток и опасни химични вещества. Ще бъде осигурен достъп до работната среда за хора с увреждания.
Проектът гарантира правилното прилагане на законодателството в областта на безопасните и здравословни условия на труд. Според управителя на водното дружество инж. Севдалин Рашев, той ще насърчи нужната промяна в поведението на работници и работодатели, за прилагане на полезни практики за здравето на ВиК служителите, за повишаване на тяхната работоспособност и изграждане на съвременна система за управление на човешките ресурси.
Гости на встъпителната пресконференция бяха зам.-кметът на община Сливен Румен Иванов и зам.-областният управител на Сливен Камен Костов.