Набелязаната жертва получава обаждане на мобилния си телефон от мним полицай и мним банков служител. „Полицаят“ изисква допълнителна информация за банкови сметки, наличности, предоставяне на лични данни на други лица и т.н. „Банковият служител“ инструктира какви действия да бъдат предприети. Следва съвет да бъдат изтеглени всички пари от сметката или да бъде изтеглен кредит в максимален размер.
След това е възможно мнимият банков служител да поиска изтеглените пари да бъдат преведени по защитена банкова сметка, чрез криптомат, да бъдат предоставени на изпратен доверен човек след потвърждаване на код или да да бъдат предадени на полицай, който да провери банкнотите, дали случайно не са фалшиви. Има и ситуации, в които се включва мним прокурор, който да потвърди, че се води разследване на мащабна схема, в която жертвата е въвлечена, и ако не съдейства, рискува подозренията за участие в престъпната дейност да паднат и върху самата нея.
Обажданията се представят като получени от български телефонни номера, дори и реални такива на институции или частни лица.
Затова от МВР съветват всеки, който стане обект на подобно обаждане, да не се доверява. От ведомството припомнят, че измамната история винаги налага спешност и конфиденциалност, а измамниците казват, че искат да помогнат и спасят пари. Това е сигнал, че става дума за измама.
В такива случаи подайте сигнал на тел. 112 или в най-близкото поделение на МВР.