close
България

Миролио инвестира 43 млн. лева в текстилния си бизнес

kotel

Нова производствена база в Котел, разширение на производствения капацитет на текстилните предприятия, изграждане на нов цех за плетиво и на съвременна инсталация за пречистване на отпадните води от производството в сливенската фабрика. Това са ключовите инвестиции на Едоардо Миролио, които ще бъдат реализирани до края на 2017 г., а общата им стойност е 43 млн. лв.

Преди няколко месеца кметът на Котел Коста Каранашев е направил предложение към Едоардо Миролио да разшири бизнеса си с ново предприятие в планинското градче. Един от основните доводи е било високото ниво на безработица в общината, както и наличието на подходяща сграда за развитието на този бизнес. Нови инвестиции в Котел не са влизали от дълги години според кмета. Така се стига и до отварянето през тази пролет на предприятието „Франко фешън“, чийто собственик е синът на Едоардо – Франко.

Във фабриката се извършва пришиване на отделните елементи на плетива, изработени в сливенската фабрика на Миролио. За изграждането на новия цех инвеститорите реконструират стара общинска сграда, която обновяват изцяло и обзавеждат с нови машини. В началото тук започват работа 30 жени, но до края на годината се очаква броят им да достигне 100.

„Бъдещето ще покаже дали ще разширим допълнително бизнеса си с конфекция“, каза пред „Капитал“ Едоардо Миролио. Текстилният му бизнес в България отчита добри резултати за изминалата 2016 г. – има ръст както на приходите, така и на печалбата.

„Продължаваме инвестициите си във фабриките, точно те са един от ключовите моменти за ежегодния ръст, който отбелязваме“, каза още той. През 2016 г. възлова инвестиция за текстилния му бизнес е окончателното завършване на складовата база в текстилното предприятие в Сливен. Тя се състои от две части – автоматизирана и механизирана, на площ 8 хил. кв.м. Разполага с два робота, управлявани изцяло по компютърен път. Фирмата има и втори склад на територията на ямболското си предприятие.

„С изграждането на новия склад успяхме да освободим допълнителни производствени мощности в Сливен, тъй като голяма част от производствените ни помещения бяха заети от стока. Сега там ще сложим машини и ще увеличим производството си“, казва Едоардо Миролио. Ще заработи нов тъкачен цех, чрез който производството на платове в предприятието в Сливен ще бъде разширено с около 30%. Плановете за 2017 г. включват и реализация на проект за производство на щампа. Той е на стойност 4 млн. лв. и трябва да бъде реализиран с помощта на проект по програма „Конкурентоспособност на българската икономика“.

В инвестиционните намерения на влиза и изграждането на нов цех за плетиво, както и подмяна на старите машини с нови в сливенското предприятие. В ямболската фабрика, където се преде и боядисва преждата, също предстоят инвестиции до края на 2017 г. Там вече са подменени всички бобиниращи машини в памучната предачница и се планират допълнителни инвестиции в обработката на преждата в багрилния цех. „Като цяло ще увеличим производителността на предприятията си. Остава най-вече проблемът с липсата на работна ръка“, казва италианският инвеститор.

Едоардо Миролио продава текстил в 64 страни по света. През миналата година той заяви намерението си да открие нови текстилни предприятия в Молдова и Беларус. Продължавам да работя върху тези проекти, все още съм на етап проучване на ситуацията на място, допълва той.

„Изминалата 2016 г. беше добра не само за текстилния, но и за винарския ни бизнес“, каза още Миролио и допълни, че през последните години качеството на гроздето е много добро. Добър прием на българския пазар имат биовината на едноименната изба. За направата им се използват 350 дка лозови насаждения, а страната, в която се продава най-добре виното, е Канада.

Инвестицията във винарната край новозагорското село Еленово тази година ще бъде насочена към изграждането на склад на площ 1000 кв.м, в който ще бъде съхранявано бутилираното вино. „Наличието на складове е много важно, за да правим по-големи производствени лотове“, допълва Миролио. /capital.bg