Ценна добре запазена керамична плочка, датираща от шестото хилядолетие преди Новата ера е открита от сливенски археолози край Нова Загора. Находката е най-старият в Европа и един от най-древните в света образци на протописменост е открит от сливенски археолози край Нова Загора, съобщи археологът-раисторик д-р Таняна Кънева.
Знаците са нанесени върху двете страни на добре запазена керамична плочка.
„Тази плоча са в по-висша форма на предаване на информация и по-сложна”, уточни д-р Кънева.
Те се различават от пиктограмите и са носители на невербална информация, достъпна за хората, живеещи в онова време. Те носят носи информация за календарни и обредни събития. Изработвани са на ръка върху мокра глина, като знаците са нанасяни с остър предмет. Откритието е направено в близост до град Нова Загора край река, където вероятно през новокаменната епоха се е намирало древно селище.
„Там са били открити общо 36 движими паметници на културата, сред които накити, тежести за тъкачен стан, за рибарска мрежа, култова пластика, керамични фигури и други“, информира още археологът.
„Плочата с протописменост ще обогати колекцията на Сливенския исторически музей и привлече повече посетители, заяви директорът на музея Николай Сираков.
Находката беше представена в Деня на археолога – 14 февруари, а е открита при археологическа експедиция на Националния исторически музей и РИМ-Сливен през октомври 2017 година. /dariknews.bg