„Да замина или да остана“ – това е въпросът, който си задават много млади хора в последните години. Причините, мотивациите и човешките обстоятелства, които определят този избор ни разиграха в дискусия членове на клуб „Дебати“ към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
Обсъждането под наслов „Младите българи трябва да останат в страната, вместо да емигрират“ се проведе в Клуб на дейците на културата.
Участваха осем ученици от четирите средни училища в града, разделени в два отбора.
Единият от тях поддържаше тезата, че младите хора са необходими тук и трябва да останат, докато другият защитаваше обратната позиция. След изслушването на тезата и антитезата, всяка от страните представи своите аргументи.
Дебатът беше внимателно следен и оценяван от жури в състав: Соня Петрова, началник отдел „Образование, младежки дейности, спорт, здравеопазване и социална политика“, Цвета Радева, директор на Дирекция „Социално Подпомагане“ и Димитрина Димитрова, учител в ДГ „Слънчице“. Те имаха задачата по подбрани критерии да оценят ораторите в двата отбора. Макар и разпалени, дебатите преминаха в дух на толерантност и разбирателство.
Всички участници получиха грамоти и предметни награди, които им връчи секретарят на МКБППМН – Мария Казакова.
По случай 140 години от освобождението на България, присъстващите бяха поздравени от малчуганите от ДГ „Бодра смяна“.