close
България

Цените на основни храни тръгнаха нагоре

magazin

През последната седмица цената на гроздето е скочила с 30%. Това показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

Увеличението се равнява на около 45 стотинки на килограм на едро, като цената почти достигна 2 лева на кило.

Увеличение е отчетено и при чушките. Червеният пипер е поскъпнал с 5,4%, а зеленият – с 9,1%, които се равняват съответно на 8-10 стотинки. По-скъпо се търгуват и ябълките, чиято цена е скочила с около 3 стотинки или с 2,5% на килограм на едро. Краставиците са поскъпнали с 1,7% или с около 3 стотинки.

Пилешкото замразено месо се продава по 3,80 лева за килограм на едро.

Оранжерийните домати вървят с около 6% по-скъпо по борсите, докато доматите, гледани на открито, поевтиняха с 4,5% или с около 7 стотинки на килограм на едро. Увеличение с близо 10% е отчетено и при лимоните.

Цената на брашното, тип „500“, се вдига с 2,3 на сто, до 0,80 лева за килограм. Зрелият фасул се купува средно по 3,35 лв./кг.

С 11,5% са поскъпнали и яйцата.

Поевтинели са зелето (с 3,5%), картофите (с 16,7%) и лещата (с 2,3%).

Цената на захарта също е паднала с 5,6% или с около 8 стотинки на килограм на едро. За сметка на това е поскъпнал оризът, който върви с 2,6% по-скъпо.