close
България

ВиК-Сливен събра първите 3 000 лева от потребителите в ромската махала на Крушаре

vik_sliven

ВиК-дружеството в Сливен събра първите 3 000 лева от потребителите в ромската махала на сливенското село Крушаре. Това е първият успех от инициативата на „ВиК“ – Сливен за работа с ромите. В отговор на журналистически въпрос, управителят на дружеството инж. Севдалин Рашев заяви, че това е много добър резултат, на фона на досегашната нищожна събираемост и абсолютно замряла връзка с потребителите на вода от махалите.

Инициативата, която „ВиК“ – Сливен стартира в Крушаре и Тополчане, беше подкрепена от кметовете на селата и евангелските пастори, които оказват на дружеството голяма помощ, подчерта той.

„Хората бяха престанали да плащат, бяха престанали да вярват, че някой от ВиК- дружеството ще ги посети, ще разговаря за проблемите им и ще иска да ги разреши.“ – каза инж. Рашев.

По силата на взаимната договореност, „ВиК“ – Сливен вече отстранява проблемите с налягането и ограничения дебит в ромските махали, подменя неработещите водомери и поставя нови. В Крушаре са възстановени 40 водомера, до края на годината строителна група на „ВиК“ ще монтира още 100. В Тополчане до средата на идната година ще бъдат монтирани 240 водомера, защото абонатите там се оказали повече от записаните в документите на ВиК. Събирането на плащанията там започва след броени дни.

Така потребителите от селата с най-големи дългове започват да плащат задълженията си, като постепенно погасяват и старите. Инж. Рашев отбеляза, че това е процес, който ще продължи дълго време, но определи възстановяването на диалога с ромите като стъпка в правилната посока.

„ВиК“ – Сливен постепенно възстановява диалога и със сливенския ромски квартал „Надежда“, който, според управителя на дружеството, по различни причини, през годините е бил прекъснат. От първата среща с жителите на „Надежда“ в края на 2015 г. водоснабдяването там е значително подобрено, с промяна в схемата на водоснабдяване. От средната зона на областния град се заделя достатъчно количество вода за „Надежда“, а промишлената зона е захранена от друг водоизточник. В момента на входа на квартала постъпват 96 литра в секунда.

Предстои друга среща в сливенския ромски квартал, на която „ВиК“ се надява да постигне договореност за монтиране на 800 водомера, с които ще могат да бъдат обхванати потребителите, след което ще се изисква от тях да заплащат редовно услугата, която ползват според показанията на уредите. В „Надежда“ местен инкасатор отчита работещите около 400 водомера.