close
Свят

Днес „Опел“ става френски

opel

Днес „Опел“ става френски. На нарочно свикана пресконференция шефовете на френския концерн „Пежо – Ситроен“ и американците от „Дженерал мотърс“ ще обявят финализирането на сделката, съобщава Би Би Си, цитирани от news.bg

Обявяването на продажбата на „Опел“ не е избрано случайно. То става часове преди във вторник в Женева да бъде открит най-големия автомобилен салон на Стария континент.

Сделката ще позволи на „Пежо – Ситроен“ да стане втория по големина производител на автомобили след „Фолксваген“. Концернът ще изпревари конкурентите си от „Рено – Нисан“.

Новината, че „Пежо“ и „Дженерал мотърс“ преговарят, се появи миналия месец, предизвиквайки опасения, че сделката може да доведе до загуба на работни места.

Vauxhall има 4 500 служители във Великобритания, базирани в заводите в Лутън и Елсмиър Порт.

За „Опел“ работят около 19 хил. души в Германия, което е около половината от всичките им служители.

Те се опасяват, че PSA, от която 14% се притежават от френската държава, може да съкратят работни места извън Франция.

„Дженерал мотърс“ отчете загуба от 257 млн. долара от европейските си подразделения през миналата година.