Продължава кулинарната ни разходка с помощта на сборниците „Вкусни пътешествия из Сливенския край“. Доста богата бе кулинарната изложба по проекта в село Ковачите. В нея бяха подредени характерни за селото кулинарни вкусотии като точена баница за Заговезни, два вида солено-сладки точени баници, Гергьовски хляб, сватбарски кравай, пита-харман от ново брашно, пита за прохождане, пърмак за кръстника за Великден, пита за Трифон Зарезан, колачета за коледари, сладък булгур за пануда. Бяха представени и ръсеница, кулета, курабии, катми, сладка каша, лападена супа със застройка на парцали, риба по никулски, прясно домашно сирене, домашно биволско и овче кисело мляко.
Всяка седмица ви представяме малка част от рецептите от различни населени места, включени в двата кулинарни сборника. Ето част от рецептите от с. Ковачите.
Ръсеница /Ковачите/
Продукти: 1 литър прясно мляко; 4-5 препълнени лъжици брашно; 4-5 лъжици вода; захар на вкус
Приготвяне: В по-широка тавичка се пресява брашното, после се прибавя водата една по една лъжица, като се обърква и рони, претрива се с длани, докато се получат дребни трохички като кус кус. Водата не се слага наведнъж, за да не стане на каша, може да поеме и по-малко вода. Когато всичкото брашно е претрито, получената смес се пресява отново през сито. Във врящото подсладено на вкус мляко се пуска по малко от ръсеницата, като непрекъснато се бърка, за да не стане на топка. Вари се до сгъстяване. В миналото ръсеницата се е приготвяла и с подсолена вода, като накрая се запържвала с горещо масло или олио, в зависимост от предпочитанията и възможностите на стопаните.
Лападена супа на парцали /Ковачите/
Продукти: 30-35 листа от лапад /зависи от големината им/; 1 връзка зелен лук /или 1 глава стар лук/; 1 морков; 1 к.ч. бисерен ориз; 1 яйце; 3-4 с.л. кисело мляко за застройката
Приготвяне: Нарязват се на ситно лукът и морковът и се задушават. Предварително задушеният и изцеден лапад се нарязва на ситно и се прибавя към лука и моркова, след това и оризът с 3 чаши вода. Оставя се да поври около 10-15 минути, след което се прибавя още вода в тенджерата. След като оризът е готов, се прибавя застройката от яйцето и киселото мляко. Застройката се слага, докато супата е вряла, за да се пресече и така да се получат парцалите в нея. Отгоре се поръсва със ситно нарязан магданоз.
Постно ястие за пости с кисело зеле /Ковачите/
Продукти: 1 малка кисела зелка; 3 средни картофа; 1 ч.ч. ориз; 2 стръка праз; 4 с.л. домати от консерва или доматен сок; червен пипер; черен пипер на зърна или смлян; сол на вкус, олио или шарлан.
Приготвяне: Ако зелето е много солено, се слага в гореща вода за няколко минути. Картофите се обелват и нарязват на кубчета, като се запържват да омекнат малко. В дълбока тава се слагат зелето, картофите, нарязаният праз, оризът се измива и се добавя също. Всичко се разбърква с доматите и се добавят подправките. Наливат се 3 ч.ч. вода и се слага да се пече на 180 градуса в загрята фурна. Ако остане без вода, се добавят около 1 и 1/2 ч.ч. вода. Пече се до готовност на ястието. Това ястие може и да се приготви и на котлон в тенджера.
Пълнен заек /Ковачите/
Продукти: 1 цял заек и сол за осоляване на заека. За плънката: 1 ч.ч. ориз; 400 г гъби; 2 средни глави лук; черен пипер на вкус; 1 к.л.сол
Приготвяне: Заекът се измива добре и се осолява навсякъде със сол. Плънката се приготвя така: запържват се гъбите и лукът до омекване, прибавят се черният пипер и малко сол, след което се добавя измитият ориз, разбърква се с останалите продукти и се отнема от котлона. С плънката се пълни заекът, зашива се или се усукват краката на заека да се затвори, и се слага в намазана дълбока тавичка или друг съд. Намазва се с масло и червен пипер, наливат се около 300 мл. вода в съда и се покрива с фолио или капак. Пече се на 150 градуса във фурна за 4-5 часа, зависи от възрастта на заека.
Вита баница със сирене, поръсена със захар /Ковачите/
Продукти: 1 кг. брашно; 1 пакетче суха мая за хляб или кубче мая за хляб /около половината/; 350-400 г. сирене; 2 яйца; 1 к.л. оцет, 1 с.л. олио; 2 к.л. сол; 1 к.л. захар; 300 мл. марна вода.
Приготвяне: В пресятото брашно се прави кладенче, там се слага маята, към която се прибавя захарта, и се омесва, след това се слагат оцетът, олиото, солта и се замесва средно тесто. Оставя се да почине за около 10 минути. След това тестото се разделя на 5 или 7 равни топки, зависи от големината на тавата. Те се овалват в брашно, нареждат се в торбичка и се оставят да втасат – топките трябва да удвоят обема си. След като втасат топките, всяка се разточва на тънка кора, която се поръсва със сирене, след това с олио, навива се, усуква се и се изтегля, колкото може повече, навива се на охлюв и се реди от средата към края на тавата – да напълни тавата. Баницата се оставя 1 час да втаса, но се внимава да не препълни много тавата. Пече се на 170-175 градуса на долен и горен реотан едновременно, като фурната не се загрява предварително. След като се изпече баницата, се напръсква със студена вода да вдигне пара и се поръсва със захар на вкус, слага се табла на тавата и се повива с дебела кърпа да престои около 1 час.
През 2019 г. НЧ „Пробуда-1938“ – с.Панаретовци работи по проекта „Вкусни пътешествия из Сливенския край“, финансиран по Дарителски кръг „За по-добро бъдеще на Сливен 2018”, на фондация „Обществен дарителски фонд-Сливен”. Проектът имаше за цел да опази и популяризира традиционни кулинарни рецепти от региона чрез издаването на сборниците “Вкусни пътешествия из Сливенския край“. В сборниците са документирани автентични ястия, свързани със Сливенския край. По проекта се проведоха срещи в 12 населени места (Сливен и селата Драгоданово, Мечкарево, Николаево, Старо село, Тополчане, Трапоклово, Самуилово, Глушник, Панаретовци, Бяла и Ковачите) с представители на читалища и местни жители, познаващи традициите, бяха събрани рецепти, организираха се кулинарни изложби, изготвени бяха кулинарни анкети и др.