В ОДМВР- Сливен е създадена организация за нормалното протичане на предстоящите празници Никулден и Студентския празник 8 декември. Екипи на ОДМВР-Сливен, районните управления в Сливен, Нова Загора, Котел и Твърдица, като и екипи на РДПБЗН-Сливен са извършили проверки на заведения и места за настаняване по отношение на сигурността. Нарушения не са установени. Проведени са срещи с охраната на обектите по отношение на пропускателния режим, присъствието на малолетни и непълнолетни без придружител. Ще се извършват внезапни проверки за продажба на алкохол и тютюневи изделия на непълнолетни. Екипи на сектор „Пътна полиция”, Териториална полиция” и група „Орана на обществения ред” съвместно ще следят за нарушения на Закона за движение по пътищата. Ще има засилени проверки за употреба на алкохол и наркотични вещества в районите на питейни и увеселителни заведения. От 6 до11 декември ще има засилено присъствие на полицейски екипи в малките населени места, за осигуряване на добър обществен ред и недопускане на управление на МПС от водачи употребили алкохол и/или наркотични вещества.
По разпореждане на директора на ОДМВР-Сливен старши комисар Димитър Величков всички технически средства за контрол на скоростта са в експлоатация и следят за нарушения в най-натоварените и опасни участъци на автомагистрала „Тракия” и главните пътища в областта.
Във връзка с отбелязването на Студентския празник – 8 декември пътна полиция напомня:
Предварително планирайте как ще се придвижите до мястото на празненството.
Осведомете се каква е прогнозата за времето.
Информирайте се за затворени участъци и пътища в ремонт по Вашия маршрут.
Ако може, използвайте алтернативен транспорт – влак, автобус, такси.
Ако ще сте с лично превозно средство, за да се забавлявате истински, за предпочитане е не Вие, а друг да бъде шофьорът.
Ако ще пътувате с личния си автомобил/мотоциклет, проверете техническото му състояние и готовността му за използване при зимни условия.
Ако парното и/или чистачките не работят и до отпътуването не може да се отстранят повредите, намерете друг превоз.
Ако още не сте сменили гумите с подходящи за зимни условия или с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм, направете го сега.
Осигурете си буксирно въже, проверете състоянието на резервната гума.
Вземете всички мерки за реагиране при ниски температури, поледици, снеговалеж и попадане в задръствания.
Ако сте със своя автомобил/мотоциклет, преди и по време на шофиране не пийте алкохол и не приемайте наркотични вещества.
Ако шофирате Вие, поставете условията си към пътниците, за да не пречат на Вашето управление.
Винаги шофирайте с поставен обезопасителен колан и изисквайте това от спътниците си.
Ако сте с мотоциклет, поставете си защитна каска.
НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ:
– Не сте сами на пътя!
– Не всички хора празнуват в този момент!
– Да проверите оборудването на автомобила със светлоотразителен триъгълник, пожарогасител, аптечка и светлоотразителна жилетка.
– Проверете съдържанието на аптечката и го използвайте при нужда.
– Да вземете зарядно устройство за мобилен телефон.
– Да се консултирате с по-опитни водачи, ако нямате опит в шофирането при зимни условия. Поинтересувайте се как да реагирате при попадане в аквапланинг, при обилен дъжд, снеговалеж, заледявания и други „климатични капани“.
– Да сигнализирате на телефон 112, ако попаднете в рискова ситуация. Едва след това се обадете на близките си, на приятели и др.
При нужда от помощ позвънете на телефон 112.
Пътувайте безопасно, празнувайте щастливо!