close
България

Стотици се включиха в празничното шествие в Сливен за 24 май

DSC_9271

С тържествено шествие на деца, ученици, студенти и културни деятели от сливенските градини, училища, висши учебни заведения и културни институти започна празничният 24 май в Сливен. То премина от Градската градина по булевард „Цар Освободител“ и достигна до площад „Хаджи Димитър“, който се изпълни с малки и големи жители и гости на града. Всички заедно, усмихнати и обединени, отбелязаха Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Официалната церемония по повод празника започна с издигане националното знаме под звуците на химна на България. В приветствието пред събралото се множество, кметът Стефан Радев изтъкна, че това е денят, в който славим българското слово, българското просвещение, славянската книжовност.

„Често не си даваме сметка, че и в най-мрачните години на робството, когато не сме имали своя държавност, когато в църквите ни се е служило на гръцки език, когато в училищата ни се е учило на гръцки език – това, което ни е съхранило като народ, са нашите култура и език. Били са нужни усилията и борбата на много хора, за да постигнем национално просвещение, независима българска църква, за да постигнем национално освобождение. В основата на всичко това са българското училище и образованието“, посочи Радев.

Той изтъкна, че Сливен винаги е бил в авангарда на всички борби на българите. „Гордеем се, че тук десетилетия от живота си на сливенското образование е посветил даскал Добри Чинтулов – и като учител, и като директор, и като надзирател на всички училища в Сливен. Гордеем се, че има много първопроходци наши съграждани като Сава Доброплодни, който е поставил първата театрална постановка в България, като Васил Гендов, който е създал първия филм в България, от който тази година се навършват 110 години“.

Кметът заяви, че няма как да бъдат изредени имената на всички хора на духа и на словото, но е по-важно е, че днес те имат своите последователи – съвременните будители, всички хора, които са посветили живота си на това да създават бъдещето на България. „Тези хора посяват семето на знанието, повеждат нашите деца по пътя на усъвършенстването и развитието“.

„По традиция на този ден се обръщаме с думи на признателност към всички вас, които сте избрали това трудно, но благородно призвание. Предизвикателствата днес са други, но не по-малки. Ролята на образованието не отслабва. Напротив – ще става все по-важна за бъдещето на нашите деца, за бъдещето на нашия град, за бъдещето на България“, каза още Стефан Радев.

Той пожела на всички учители, съвременни будители и културни деятели лично и семейно щастие и много успешни ученици. „Но най-важното е те да бъдат добри граждани на Република България! Честит празник!“

От името на отличените от Община Сливен тази година изявени учители и дейци на културата поздрав отправи тазгодишният носител на наградата „Аргира Жечкова“ – директорът на ОУ „Константин Константинов“ Весела Паскалева.

„Висока е честта да говоря на този ден тук на площада, когато отбелязваме най-българския, най-обединяващ празник на буквите, словото и просвещението. Благодарение на светите братя Кирил и Методий, техните ученици и последователи днес имаме азбука, която ни кара да бъдем горди българи, защото тя се използва и от други народи. Призивът ми като учител е „Пазете словото!“. То е нашата сила“, каза Паскалева.

Церемонията продължи с поднасяне на гирлянд на паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци.

На събитието присъстваха също народните представители от сливенския избирателен район Мария Белова, Татяна Султанова, Климент Шопов, Хюсеин Хафъзов и Деян Дечев, председателят на Общински съвет-Сливен Димитър Митев и общински съветници, областният управител Чавдар Божурски, представители на Сливенска митрополия, началници и ръководители на градски институции, културни институти, военно-патриотични организации и други.

А днес, по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в 12 часа от градския часовник на Сливен прозвуча химнът на просветата „Върви, народе възродени“.