close
България

Жителите на шуменско село спасиха 20 щъркела

1

В шуменското село Климент са спасени около 20 щъркела, които местните намерили в безпомощно състояние в землището, предаде кореспондентът на bTV в региона.

За премръзналите вестители на пролетта хората се грижат вече четвърти ден.

Четири от птиците са настанени в склад в кметството, а останалите са на топло в стопанска постройка на местната мандра, собственост на Уруч Сьолмез.

Хората им осигуряват храна – сурова риба, месо и вода. Уруч се помогнал и на млада сърна, която намерил със счупен крак в гората. Ветеринарните медици от центъра за диви животни в Стара Загора са проверили състоянието на птиците и са дали инструкции на хората как да се грижат за тях.

Два от щъркелите са били с наранявания и са взети от експертите и за тях ще бъдат положени нужните грижи в центъра в Стара Загора.

Сигнали за бедстващи щъркели в десет населени места в Бургаска област са подадени в Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите РИОСВ-Бургас. Сигнали са получени от жители на Карнобат, Айтос, Бургас, селата Атия, Росен, Дъскотна, Голямо Буково и др. Има и подаден сигнал за бедстващи щъркели в село Жельо Войвода в Община Сливен. Експерти на РИОСВ-Бургас са на проверка в районите.

От екоинспекцията в Бургас съобщиха, че при намиране на бедстващи птици в безпомощно състояние, трябва да се потърси помощ на „зеления“ телефон на РИОСВ. Инспектори уточняват, че от помощ се нуждаят паднали на земята щъркели, допускащи хората до себе си и птици с обледенени и замръзнали крила.

Застудяването и снежната покривка през последните дни не застрашават живота на щъркелите. Водоемите не са замръзнали, има мишки полевки, с които щъркелите се хранят.

На места и жабите са излезли, така че птиците могат да намерят храна. Когато са нахранени, студът не е проблем за тях, информираха от РИОСВ.