close
България

391 проверени пешеходни пътеки в област Ямбол

peshehodna-pateka

Вътрешният министър Валентин Радев, регионалният министър Николай Нанков и главният прокурор Сотир Цацаров представиха данни за приключилата проверка за състоянието на пешеходните пътеки във всички области на страната. Специални комисии назначени от областните управители извършиха проверките.

В област Ямбол са проверени 391 пешеходни пътеки, информира председателят на областната комисия заместник областният управител Волен Дичев. Проверявани са пешеходни пътеки тип зебра, тип коридори и повдигнати. Проверяващите извършиха оглед на 264 пътеки тип зебра, 101 тип коридор и 26 повдигнати пешеходни пътеки. От общия брой огледани пешеходни пътеки 198 са на територията на община Ямбол. В община Елхово са проверени 94 пешеходни пътеки, в Стралджа – 6, „Тунджа“ – 16 и Болярово – 8. 69 от пешеходните пътеки са на републикански пътища и за тях отговорност носи Областно пътно управление, останалите са на територията на общините в областта.

Голяма част от проверените пешеходни пътеки в областта, според членовете на комисията, не отговарят на изискванията заложени в нормативната база /Наредба 2 за пътната маркировка, Наредба 18 за сигнализацията на пътищата с пътни знаци и Наредбата за условията за изграждане на изкуствени неравности/. Проверката показва, че повдигнатите пешеходните пътеки са боядисани, не според изискванията, само с бял цвят.

По отношение на наличието на необходимите пътни знаци, проверяващи са констатирали необходимостта от поставянето на 139 пътни знаци на територията на областта. Става дума за сигнализация за наличие на пешеходна пътека, за предварителна сигнализация и за повдигнатост. Изискването за двустранна осветеност на повдигнатите пешеходни пътеки е налично само на 2, от 26 такива пътеки в областта.

Констатациите на областната комисия са, че пешеходните пътеки в областта дори да са в добро състояние трябва да се преведат в състояние отговарящо на нормативната уредба. Да бъдат боядисани само с бяло, да са маркирани с надпис „погледни“. Необходимо е поставянето на пътни знаци и осветяване на всички повдигнати пътеки. Комисията е констатирала и пешеходни пътеки поставени на неподходящо място.